شیوه حفظ قرآن به روش مجیر

بسم الله الرحمن الرحیم   با عرض سلام خدمت شما خواننده عزیز

با عنایت خداوند (جل) بعد از چند صباحی کار در قسمت حفظ قرآن به روشی جالب دست پیدا کردم که ذکر خواهد شد:

بروز رسانی ۱٫۰

همونطور که می دانید برای حفظ قرآن روش های متفاوتی هست (چند ده روش) اما این روشی که ارایه می کنم بر مبنای ثبت آهنگ قاری در ذهن شماست.

ویژگی های این روش

  • استفاده از وقت های مرده در طول روز جهت حفظ و مرور
  • ذخیره زمان
  • سهولت در حفظ

نکته ۱   ممکنه این روش رو فردی قبلا کامل ترش رو ارایه کرده باشه . نمیدونم ولی شما حتما روش های دیگه رو هم برسی کنید.

نکته ۲   اینه که انسان ها توی حافظه و استعداد روح با هم متفاوت اند پس سعی کنید خودتون رو پیدا کنید. ممکنه شخصی با این روش اصلا نتونه کار کنه پس باید روشش رو عوض کنه یا همین روش رو تغییر بده بنا به سلیقه خودش.

اخطار در این روش حتما حتما حتما می بایست از قرآن عثمان طه بدون ترجمه استفاده کنید.

مراحل حفظ

لطفا مراحل زیر را به خاطر بسپارید:

  • ثبت آهنگ در ذهن
  • حفظ آیات
  • تحویل
  • مرور محفوظات

ان شاالله این موارد را توضیح میدهیم:

مرحله اول: ثبت آهنگ در ذهن

در این روش اساس کار ثبت آهنگ در ذهن است. یعنی شما تلاوت یک قاری خوب که ویژکی های مورد نظر (که در زیر ذکر شده) را داشته باشد رو گوش میدهید. ای کار در طول زمان انجام خواهد شد نه یک روز .مثال:

 فرض کنید می خواهید سوره بقره را حفظ کنید . ۵ صفحه اول روزی ۱۰ تا ۲۰ بار گوش می هید . فقط گوش دهید و نیازی به حفظ نیست . بعد از ۳-۴ روز سراغ مرحله دوم شوید.

نکته ۱   کار گوش دادن در طول مدت حفظ (فرضا ۳ سال) هر روز باید انجام شود.

نکته ۲   سعی کنید بین هر دور گوش دادن فاصله بیافتد مثلا صبح چند بار، بعد ار ظهر چند بار و شب نیز چند بار این کار را انجام دهید.

نکته ۳   هدف در این مرحله فقط و فقط ثبت آهنگ در ذهن است. کار حفظ در مرحله بعد انجام میشود.

نکته ۴   هر صفحه ای را که تحویل دادید از این مرحله خارج میشود و یک صفحه جدید اضافه می شود مثلا با فرض مثال مذکور پس از تحویل صفحه  ۱ بقره ، این صفحه را از این دور خارج کرده و از فردای آن روز به جای صفحه ۱ تا ۵ ، صفحه ۲ تا ۶ را گوش می دهید.

شرایط قاری انتخابی:

  • نکات تجویدی را خوب رعایت کند.
  • به نکات وقف توجه کامل داشته باشد و بی جا وقف نکند.
  • شما به عنوان مستمع می بایست از صدای او لذت ببرید. (اصل مهم)

مرحله دوم: حفظ آیات

در این مرحله شما آهنگ کلی صوت در ذهنتان است و کاری که مانده، این است که قرآن را جلوی خود بگزارید و به طور خاص به وسیله نوار روی صفحه مورد نظر تمرکز کنید و آن را حفظ کنید.

به هر ترتیبی که می توانید و بهتر می توانید این مرحله را به اتمام برسانید . بیشتر خودتان هستید و باید تمرین کنید و طبق آهنگ هی آیات را تمرین و به خاطر بسپارید.

نکته ۱   اشکالی ندارد اگر در بعضی آیات کلمات دشواری یافت می کنید یا گاهی اوقات قسمتی از آیه برایتان سخت است و به ستختی به حافظه میرود ، چون در مراحل بعدی برایتان جا می افتد.

نکته ۲   شاید برخی از آیات رو در طول مرحله یک به خودی و خود حفظ شده باشید و این کار شما سهولت میبخشد.

نکته ۳   سعی کنید به طور جدی در این مرحله صفحه و محل آیات را در ذهن خود اسکن کنید.

نکته ۴   اگر می خواهید شماره آیه و شماره صفحه را حفظ کنید با روش زیر خیلی راحت است اما نیاز به کمی وقت و حوصله بیشتر دارد:

روش حفظ شماره آیه

در این روش می بایست از نرم افزارهای تولید شماره تصادفی استفاده کنیم . بدین گونه که اول یک محدوده را که می خواهیم حفظ کنیم انتخاب میکنیم که پیشنهاد می شود آیات یک صفحه باشد مثلا صفحه ۳ قرآن از آیه ۷ تا ۱۶ می باشد .این دو عدد را در نرم افزار وارد میکنیم سپس بر روی دکمه جنریت یا تولید کلیک میکنیم . نرم افزار یک عدد به صورت تصادفی بین این دوعدد به ما می دهد. سپس به صفحه قرآن نگاه کرده و شماره آیه را حفظ میکنیم.

نکته ۱   می توانید هنگام حفظ کمی هم به شماره آیات دقت کنید و چند تا از شماره ها را حفظ کنید مثلا ۲۵ و ۳۰ . یعنی بدون نرم افزار به آیه نگاه میکنید و شماره آن را نیز در خاطر میسپارید. اما حفظ اصلی را با نرم افزار انجام دهید.

نکته ۲   وقتی اعداد بین این ۲ عدد تمام شد و همه را گفتید میبایست یک یا دو بار دیگه این کاررا انجام دهید. سپس در روز بعد ۱ بار همین کار را انجام دهید.تا ۱۰ روز بعد از حفظ این کار را انجام دهید . بعد از ۱۰ روز دیگر نیازی به نرم افزار نیست و به راحتی می توانید آن را در ذهنتان مرور کنید.

نکته ۳   می توانیم از نرم افزار رایگان The Hat برای کامپیوتر یا LNG برای موبایل های آندروید استفاده کنیم.

نکته ۴   پس از اینکه شماره ها رو حفظ کردید متوجه می شوید که لذت خاصی داره !

 اخطار  این بخش نیاز به زمان داره و زحمت بیشتری رو می طلبه اما یادتون باشه که اصل خواندن سریع و صریح قرآن (از حفظ) هست و حفظ شماره کار فرعی هست که زینت به کار میده . پس اگر احساس کردید حفظ شماره داره به اصل موضوع صدمه میزنه باید زمان کمتری رو بهش اختصاص بدید. در عوض به حفظ و مرور توجه بیشتری کنید.

مرحله سوم : تحویل

خوب شما تقریبا نصف راه رو آمدید تا اینجا فقط مونده تحویل . تحویل یعنی قران رو بدید به یه نفر و برایش همون صفحه ای رو که حفظ کردید بخونید.

نکته  تحویل گیرنده می تونه به هر کسی باشه (همسر، برادر، خواهر و….)

نکته  بعضی ها می گویند ما خیلی این صفحه را حفظ ایم و نمی خواهیم که تحویل دهیم. به آنها میگویم امر تحویل امری ۱۰۰ درصد واجب است (وجوبی) بنابراین حتما حتما باید در هر شرایطی این تحویل را انجام دهید

نکته  کار تحویل همانند کار چکشکاری نهایی در نجاری است . زمانی که صفحه موردنظر را به کسی تحویل دادید دیگر خیالتان راحت است که زحماتتان برباد نرفته و مطالب در خاطرتان است.

نکته  تحویل ۱ صفحه ممکنه حتی ۳ دقیقه هم کمتر طول بکشه اما امری بسیار مهم است.

مرحله چهارم: مرور محفوظات

تا اینجا مهم ترین کارها رو انجام دادید. بخاطر اینکه آهنگ آیات به خوبی در ذهنتان است بنابرین مرور نیز کار ساده ای خواهد بود.

مرور بخش بسیار مهمی هست که باید توجه اکید بهش بشه.من مرور رو به ۳ دسته تقسیم کردم : ۱- مرور خاص  ۲-مرور عام  ۳-مرور عام مطلق

مرور خاص منظور مرور دقیق ۵ تحویل گذشته (فرض کنید هر با یک صفحه تحویل میدادید، پس الان ۵ صفحه شامل این مرور میشود) است. مرور در این بخش به این صورت است که شما قرآن را می بندید و شروع به خواندن ۵ تحویل گذشته میکنید. اگر جایی را فراموش کرده بودید صبر می کنید تا یادتان بیاید .( در این بازه صلوات بر محمد و آل محمد فراموش نشود.) اگر یادتان نیامد می توانید فقط همان کلمه را قرآن نگاه کنید سپس قرآن را دباره ببندید و ادامه….

مرور عام این مرور مربوط به تحویل های گزشته (قبل از ۵ تحویل گذشته) است وی تواند خیلی سریع انجام شود. در این مرور شما باید بیشتر آیاتی را مطالعه و مرور کنید که اول آن یادتان نمی آمد و کلاماتی که بیشتر فراموشتان میشد (همان هایی که در مرور خاص زیر آن خط کشیده بودید)

در این مرور فقط قسمت هایی از صفحات را بخوانید و قرآن را به شخصی بدهید تا از شما بپرسد به این ترتی ب که او اول یک آیه را می خواند سپس شما ادامه میدهید و تا ۳ آیه بعد پیش میروید . سپس یک آیه دیگر از صفحه دیگری را می پرسد و…

مرور عام مطلق به این صورت است که تلاوت را می گذارید تا برایتان محفوظات گذشته را بخواند. نیازی نیست همزمان به قرآن بنگرید . مثلا در سفر یا در بین راه ها ضبط را روش نمایید تا قاری برایتان بخواند. به این صورت از وقتتان استفاه کردید و محفوظات خود را مرور نمودید.

دیدگاهتان را بنویسید

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم